کانال کتابخانه ما

اتاق

27
نوامبر
12

اتاق” را اما دون‌ا‌هو نوشته است، یک بار محمد جوادی از نشر افراز و حالا هم علی قانع از نشر آموت  آن را ترجمه کرده.

داستان کلی کتاب به یک خانوم جوان و پسرش مربوط میشود که به مدت ۷ سال در اتاقی زندانی هستند، پسرک در همین اتاق به دنیا آمده؛ خودتان تجسم کنیم چقدر سخت و طاقت فرسا است زندگی در یک آلونک ِ کوچک.

مادر تجربه زندگی در دنیای خارج از اتاق را داشته و همین هم بیشتر آزارش میدهد، ولی پسرک از زمانی که به دنیا آمده چیزی جز این اتاق کوچک ندیده و تمام تجربیاتش منحصراً مربوط به تنها تلویزیون در اتاق ختم میشود.

امروز پنج سالم شد. دیشب وقتی تو کمد خوابیدم، چهار سالم بود ولی وقتی تو تاریکی صبح زود از توی رختخواب پا شدم، پنج سالم شد. اجی مجی لاترجی. قبلش، سه ساله، یک ساله و صفر ساله بودم. «زیر صفر هم بودم؟

داستان اتاق در دو بخش کلی روایت میشود، یکی دوران اسارت و دیگری آزادی.

شاید باور کردنی نباشد ولی این داستان واقعیت دارد!

در سال ۲۰۰۸ بود که ماجرای هولناک و سراسر نفرت انگیز زندانی شدن یک دختر توسط پدرش به مدت ۲۴ سال در یک اتاق به همراه اتفاقاتش مردم جهان را بهت زده و خشمگین کرد.

اتاق به عنوان رمان برتر نویسندگان راجرز کانادا و همینطور برنده جایزه فرماندار کل کانادا شد و یکی از پر فروش ترین کتاب های دنیا محسوب میشود.

به نقل از آموت:

موفقیت «اما دون‌ا‌هو » به این ختم نشد و او مهم‌ترین جایزه ایرلند را هم برای این رمان پرفروش گرفت و جایزه کتاب سال ایرلند را به خود اختصاص داد. او با این کتاب جایزه داستانی تراست را هم دریافت کرده بود.

و اما نظر اهالی کتاب در رابطه با دو ترجمه برای یک کتاب کمی با هم متفاوت است.

مثلاً برخی معتقد هستند که کتاب های ارزشمند زیاد دیگری هم وجود دارد که میبایست به فارسی ترجمه شود ولی ما هنوز اندر خم یک کوچه گرفتاریم.

ولی خوب برخی هم اشاره کرده اند که میبایست نسخه سوم ترجمه این کتاب هم منتشر شود! که چی؟ که نواقص ترجمه ای آن برای خواننده برطرف شود.

مثلاً برخی در ترجمه “جا رختی” با “کمد” دچار سردرگمی هستند! واقعاً کدام یک درست است؟!

این هم از کتاب امروز ما!نظرات شما


جالبه ممنون


با تشکر و خسته نباشید واقعا سایت خیلی خوب و مفیدی دارید موفق و پیروز باشید


web page alert گفت :

عالی بود
ممنون

  • دیدگاه هایی با مضامین غیر اخلاقی و توهین منتشر نخواهد شد.
  • دیدگاه های نوشته شده حداکثر تا 48 ساعت آینده منتشر خواهد شد.
  • در صورت داشتن پیشنهاد و یا انتقاد از طریق بخش تماس با ما مکاتبه کنید.