کانال کتابخانه ما

سفر به قبرستان

18
ژانویه
13

فاضل ترکمن “سفر به قبرستان” را در سال ۹۱ توسط نشر قطره منتشر کرد. این مجموعه شامل ۱۲ داستان کوتاه است که با زبانی طنر گونه بیان شده، بیشتر داستان ها درباره‌ی خانواده‌ای از قشر متوسط است که توسط نوجوانی روایت می شود.

داستانک “ماشین داریم؛ پس هستیم! را با هم می خوانیم :

در خانواده‌ی ما هر کسی انگیزه‌ی متفاوتی برای داشتن یک ماشین ـ حتی یک پیکان قراضه‌ی مدل پایین! ـ دارد. مامان معتقد است: «اگر ماشین نداشته باشیم، پیش خاله شهین‌اینا کم می‌آوریم؛ چون خاله شهین‌اینا ماشین دارند. آن هم نه یکی؛ دو تا!» داداش مهدی می‌گوید: «از مدرسه که تعطیل می‌شوم تمام پاپاها با ماشین می‌آیند دنبال آقا پسرهای لوس و ننرشان و حتی بعضی از بچه‌ها خودشان رانندگی می‌کنند و من همیشه از خجالت دوست دارم آب بشوم!» من اما کاملاً فلسفی فکر می‌کنم: «ماشین دارم،‌ پس هستم!» البته به قول معلم دینی مدرسه‌مان خدا همه‌ی آدم‌ها را که یک جور خلق نکرده و هر کسی یک عقیده و سلیقه‌ای دارد. شاید برای همین است که تنها بابا مخالف خرید یک ماشین ـ حتی همان پیکان قراضه‌ی مدل پایین! است. اتفاقاً او برای هر کاری که می‌کند، به اندازه‌ی یک لیست بالا بلند دلیل می‌آورد. در مورد مخالفت با خرید ماشین هم کلی بهانه دارد که می‌شود آن‌ها را در یک کتاب چپاند و بعد هم چاپش کرد و اسمش را هم گذاشت: «چرا خرید ماشین کار مزخرف و بیخودی است؟!»

فاضل ترکمن پیش‌ از این ۲ مجموعه شعر به نام های «حرف‌های گریه‌دار» توسط نشر امیرکبیر -«پول چراغ جادو» توسط نشر قطره منتشر کرده است و هم اینک یک مجموعه‌ی شعر طنز نوجوان با عنوان «کیف پول من گرسنه است» در نشر پیدایش زیر چاپ دارد.

* سایت نویسنده  • دیدگاه هایی با مضامین غیر اخلاقی و توهین منتشر نخواهد شد.
  • دیدگاه های نوشته شده حداکثر تا 48 ساعت آینده منتشر خواهد شد.
  • در صورت داشتن پیشنهاد و یا انتقاد از طریق بخش تماس با ما مکاتبه کنید.