کانال کتابخانه ما

چه کسی قشقره‌ها را می‌کشد؟

14
ژانویه
13

سورت هاکوپیان اوایل سال ۶۷ به اسارت نیروهای عراقی درآمد و در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۶۹ به میهن باز گشت. “چه کسی قشقره‌ها را می‌کشد؟” روایت های سورن هاکوپیان، آزاده ارمنی است که خاطرات خود را ازجنگ ایران و عراق و دوران اسارت نقل کرده است و به قلم حجت شاه محمدی نوشته شده و در آخر هم توسط نشر سوره مهر در سال ۹۰ منتشر شده است.

در بخشی از کتاب می خوانیم :

یکی از شب‌های عملیات، همه رزمندگان دعای کمیل می‌خواندند. تنها بودم و نمی‌دانستم چه باید بکنم. داخل سوله رفتم، کتابی دست گرفتم و پشت سر بچه‌ها نشستم. نمی‌دانستم چه می‌گویند. بنابراین در حالی که دست به صلیب داشتم و نگاه به آسمان، هرچه بچه‌ها می‌گفتند را تکرار می‌کردم.

سوره مهر معتقد است: یکی از امتیازات این اثر توانایی خارق العاده حجت شاه محمدی در صحنه سازی وقایعی است که سالها از رخ دادنِ آنها می گذرد. او چنان با جزئیات به خاطرات سورن هاکوپیان پرداخته که انگار یکی از دوستان صمیمی این رزمنده بوده و گوشه گوشه اسارت و ایستادگی او را زندگی کرده است.

به گفته شاه‌ محمدی، نویسنده کتاب؛ با وجود حضور اقلیت‌های مذهبی در دوران دفاع‌مقدس به ویژه در عملیات آزادسازی خرمشهر، متاسفانه کتاب‌های اندکی در این باره منتشر شده ‌است. نباید خدمات و ایثار‌ اقلیت‌های مذهبی را در این دوران فراموش کرد و امیدوارم کتاب حاضر آخرین کتاب در این حوزه نباشد.

* معرفی شده توسط هوران  • دیدگاه هایی با مضامین غیر اخلاقی و توهین منتشر نخواهد شد.
  • دیدگاه های نوشته شده حداکثر تا 48 ساعت آینده منتشر خواهد شد.
  • در صورت داشتن پیشنهاد و یا انتقاد از طریق بخش تماس با ما مکاتبه کنید.