کانال کتابخانه ما

اعترافات

30
ژوئن
13

اعترافات نوشته ی ژان ژاک روسو، با ترجمه مهستی بحرینی، توسط نشر نیلوفر منتشر شده است. اعترافات در سال ۸۸ چهارمین سری چاپ خود را پشت سر گذاشت.

این مجموعه را می توان یکی از برترین “زندگینامه های خود نوشت” دانست. چرا که نویسنده با نگاهی عمیق، جزئیات زندگی خود اعم از دوران کودکی، مراحل تربیتی و تحصیلی و خانوادگی و .. اش را بدون هیچ کم و کاستی به رشته ی تحریر در آورده است.

برخی نیز معتقدر هستند که این مجموعه “خاطرات” نام دارد، چرا که جزئیاتش از برخی جهات به خاطره گویی شباهت دارد.

در پشت جلد کتاب می خوانیم:

این یگانه تصویری است که از انسان وجود دارد و به احتمال تا ابد همین یک تصویر وجود خواهد داشت. تصویری که دقیقاً از روی طبیعت کشیده شده و چهرۀ راستین او را ترسیم کرده است. هر که هستید، ای کسانی که تقدیر یا اعتماد من شما را حاکم بر سرنوشت این دفتر کرده است، به خاطر شوربختی هایم، به خاطر احساسات و عواطفتان، و به نام نوع بشر از شما تمنا دارم که این اثر یگانه و سودمند را از میان نبرید. اثری که می تواند در مطالعۀ احوال بشر، مطالعه ای که بی گمان هنوز آغاز نشده است، به عنوان نخستین معیار مقایسه به کار رود و نیز تمنا دارم تنها یادگار با ارزشی را که حرمت بخش خاطرۀ من است و نمودار اخلاق و منش من و به دست دشمنانم تحریف نشده است، از بین نبرید و سرانجام، حتی اگر شما خود یکی از این دشمنان سرسخت باشید، دیگر به جسد خاکستر شدۀ من دشمنی مورزید و بیداد بی امان خود را تا زمانی که دیگر نه من و نه شما زنده نخواهیم بود، ادامه ندهید بلکه بتوانید دست کم یک بار شرافتمندانه در نزد خودگواهی دهید که بزرگوار و مهربان بوده اید، در جایی که می توانستید بدخواه و انتقامجو باشید: البته چنانچه بدی روا داشته در حق مردی که هرگز مرتکب بدی نشده و یا نخواسته است بشود، بتواند نام انتقام به خود بگیرد.

* موضوع کتاب چیه؟

همان طور که اشاره شد این مجموعه در اصل اعتراف نویسنده -ژان ژاک روسو- است، کسی که با صراحت کلام، شجاعانه به بیان تمامی اتفاقات و اشتباهات خود پرداخته است.

شایان ذکر است که اکثراً اهالی کتاب، متفق القول نظر بر این دارند که این کتاب یکی از خواندنی ترین کتب منتشر شده در تاریخ ادبیات جهان است.نظرات شما


مژده گفت :

[…] بزرگ زندگیش رو منتشر کنه؟ اصلاً چطور تونست این اعترافات رو حتی با خودش مرور […]


ali گفت :

Mishe ketabhay tarikhi ro beh adrese emilam befrestid, mamnoonam


با تشکر از کتابهایی کع معرفی میکنید .


کتاب شعر معاصر هم می گذارید؟

پاسخ: بله


خیل کتاب خالب بود
تشکر

  • دیدگاه هایی با مضامین غیر اخلاقی و توهین منتشر نخواهد شد.
  • دیدگاه های نوشته شده حداکثر تا 48 ساعت آینده منتشر خواهد شد.
  • در صورت داشتن پیشنهاد و یا انتقاد از طریق بخش تماس با ما مکاتبه کنید.