کانال کتابخانه ما

غرور و تعصب

18
آوریل
13

غرور و تعصب” نوشته ی جین آستین در سال ۹۰ توسط نشر افق منتشر شد. هم اکنون هم این مجموعه چاپ سوم خود را پشت سر گذاشته است.

جین آستین که بود؟

جین آستین در سال ۱۷۷۵ (قرن هجدهم میلادی) در روستای استیونتون در ایالت همپشایر انگلستان و در یک خانواده فرهنگی متولد شد.از این رو جین آستین به مطالعه و علم علاقه مند شد و سپس به داستان نویسی پرداخت.

البته در آن روزگاران نوشتن کتاب آن هم به دست یک دوشیزه کاری شگرف و البته کمی مشکل بود، به همین دلیل جین آستین تا پایان زندگی ۴۲ ساله اش کتاب هایش را با نام “بانو” منتشر می ساخت که سال ها پس از مرگ وی در قرن نوزدهم میلادی نام او به عنوان رمان نویس برتر ثبت شد.

محوریت اصلی داستان چه بود؟

یک داستان کلاسیک با تمام جزئیات و فاکتور های اصلی اش را می شود در غرور و تعصب خواند. ولی نکته ای که باعث مطرح شدن هر چه بیشتر این مجموعه شد زیبایی و جذابیت منحصر به فرد این جزئیات است که این مجموعه را از یک کتاب ساده و تکراری به یک مجموعه جدید و تاثیر گذار مبدل ساخته است. البته نباید زبان طنزگونه ی آستین را دست کم گرفت.

و نکته آخر اینکه با توجه به نظر سنجی انجام شده توسط موسسه ای در انگلستان، تاثیر گذار ترین رمان ها در زندگی خانم ها، نوشته های “جین آستین” در رتبه ی هفتم قرار دارد. آن هم با دلیل به اینکه: خواندن به ما کمک می‌کند تا توانایی‌هایمان را در زندگی افزایش دهیم.

بخشی از داستان را با هم می خوانیم:

الیزابت حس می کرد از هنگامی که با آقای دارسی پیمان زناشویی بسته، برای نخستین بار موقعیتش متزلزل شده است. آیا در باطن نیز به همان میزان که نشان می داد از عشقی که پیوسته و با حرارت آن را ابراز می داشت راضی بود؟ آیا صرف همسر بودن الیزابت برای او و پمبرلی کفایت می کرد؟ آیا از هم اکنون نباید خود را مادری شکست خورده تلقی می نمود؟
الیزابت تصمیم گرفت این افکار را از خود براند؛ و به خاطر خاله و دایی گاردینر- که در تمام طول صرف شام بر اثر تمجیدهای صادقانه ی آقای هرست و آقای دارسی لبخند به لب داشت- الیزابت شادترین و جذابترین حالات را به خود گرفته بود. دارسی نیز گاه و بیگاه نگاههایی دزدانه و از سر عشق به وی می انداخت، زیرا می ترسید سایرین مچش را در همان حال بگیرند، اما الیزابت آنها را تشخیص می داد و خیلی زود از احساسات پیشین خود در شگفت ماند.

   • دیدگاه هایی با مضامین غیر اخلاقی و توهین منتشر نخواهد شد.
  • دیدگاه های نوشته شده حداکثر تا 48 ساعت آینده منتشر خواهد شد.
  • در صورت داشتن پیشنهاد و یا انتقاد از طریق بخش تماس با ما مکاتبه کنید.